
The Story
PVS06BSPSS GE PROFILE Beverage and Wine Center Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | PVS06BSPSS |
| Brand | GE PROFILE |
| Type | Beverage and Wine Center |
| Color | Stainless Steel |
| Capacity | 6 Bottles of Wine and 60 Cans |
| Temperature Zones | Dual Zone (Wine: 41°F - 64°F, Beverage: 41°F - 64°F) |
| Control Type | Electronic Touch Control |
| Interior Lighting | LED Lighting (Blue) |
| Wine Rack Type | Slide-Out Wire Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes, 3 Adjustable Shelves |
| Cooling Type | Compressor-Based Cooling |
| Door Type | Reversible Glass Door with Stainless Steel Frame |
| Dimensions (HxWxD) | 33 1/8 in x 23 1/2 in x 23 1/4 in |
| Weight | 75 lbs |
| Power Requirements | 115V / 60Hz |
| Energy Star Certification | Yes |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| Additional Features | Adjustable Feet, Soft Close Door, Temperature Memory Function |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
PVS06BSPSS GE PROFILE Beverage and Wine Center Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | PVS06BSPSS |
| Brand | GE PROFILE |
| Type | Beverage and Wine Center |
| Color | Stainless Steel |
| Capacity | 6 Bottles of Wine and 60 Cans |
| Temperature Zones | Dual Zone (Wine: 41°F - 64°F, Beverage: 41°F - 64°F) |
| Control Type | Electronic Touch Control |
| Interior Lighting | LED Lighting (Blue) |
| Wine Rack Type | Slide-Out Wire Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes, 3 Adjustable Shelves |
| Cooling Type | Compressor-Based Cooling |
| Door Type | Reversible Glass Door with Stainless Steel Frame |
| Dimensions (HxWxD) | 33 1/8 in x 23 1/2 in x 23 1/4 in |
| Weight | 75 lbs |
| Power Requirements | 115V / 60Hz |
| Energy Star Certification | Yes |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| Additional Features | Adjustable Feet, Soft Close Door, Temperature Memory Function |
























