
The Story
PMBS3080BF Frigidaire Built-in Microwave Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | PMBS3080BF |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Built-in Microwave |
| Finish | Stainless Steel |
| Capacity | 1.8 cu. ft. |
| Power | 1000 Watts |
| Control Type | Electronic Touchpad Controls |
| Cooking Features | Auto Defrost, Reheat, Sensor Cook, Popcorn, etc. |
| Turntable | Yes, with On/Off Option |
| Interior | Stainless Steel |
| Installation Type | Built-in |
| Dimensions (HxWxD) | H: 16.56 in x W: 30 in x D: 16.25 in |
| Weight | 75 lbs |
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 15 Amps |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | UL Certified |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
PMBS3080BF Frigidaire Built-in Microwave Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | PMBS3080BF |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Built-in Microwave |
| Finish | Stainless Steel |
| Capacity | 1.8 cu. ft. |
| Power | 1000 Watts |
| Control Type | Electronic Touchpad Controls |
| Cooking Features | Auto Defrost, Reheat, Sensor Cook, Popcorn, etc. |
| Turntable | Yes, with On/Off Option |
| Interior | Stainless Steel |
| Installation Type | Built-in |
| Dimensions (HxWxD) | H: 16.56 in x W: 30 in x D: 16.25 in |
| Weight | 75 lbs |
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 15 Amps |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | UL Certified |
























