
Original: $1,091.43
-65%$1,091.43
$382.00The Story
PCCG3080AS Frigidaire Gas Hob Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | PCCG3080AS |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Gas Hob |
| Finish | Stainless Steel |
| Control Type | Knobs |
| Number of Burners | 5 Burners |
| Burner Size | 1 x 9.5" (12000 BTU), 3 x 6" (9000 BTU), 1 x 5" (5000 BTU) |
| Ignition Type | Electronic Ignition |
| Grates | Cast Iron Grates |
| Gas Type | Natural Gas / LP Gas Convertible |
| Dimensions (HxWxD) | 3.5" x 30" x 21" |
| Weight | 30 lbs |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 15 Amps |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | UL Certified |
| Energy Star Certified | No |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
PCCG3080AS Frigidaire Gas Hob Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | PCCG3080AS |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Gas Hob |
| Finish | Stainless Steel |
| Control Type | Knobs |
| Number of Burners | 5 Burners |
| Burner Size | 1 x 9.5" (12000 BTU), 3 x 6" (9000 BTU), 1 x 5" (5000 BTU) |
| Ignition Type | Electronic Ignition |
| Grates | Cast Iron Grates |
| Gas Type | Natural Gas / LP Gas Convertible |
| Dimensions (HxWxD) | 3.5" x 30" x 21" |
| Weight | 30 lbs |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 15 Amps |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | UL Certified |
| Energy Star Certified | No |
























