
The Story
PCCE3080AF Frigidaire Electric Hob Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | PCCE3080AF |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Electric Hob |
| Finish | Black Glass |
| Control Type | Touch Controls |
| Number of Burners | 4 Burners |
| Burner Sizes | 2 x 7" (1800W), 1 x 8" (2500W), 1 x 6" (1500W) |
| Heat Zones | Induction |
| Power Boost Function | Yes, for faster cooking |
| Timer | Yes |
| Surface Material | Glass Ceramic |
| Safety Features | Child Lock, Overheat Protection |
| Dimensions (HxWxD) | H: 4.38 in x W: 30 in x D: 21 in |
| Weight | 40 lbs |
| Voltage | 240V |
| Amperage | 40 Amps |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | UL Certified |
| Energy Star Certified | No |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
PCCE3080AF Frigidaire Electric Hob Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | PCCE3080AF |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Electric Hob |
| Finish | Black Glass |
| Control Type | Touch Controls |
| Number of Burners | 4 Burners |
| Burner Sizes | 2 x 7" (1800W), 1 x 8" (2500W), 1 x 6" (1500W) |
| Heat Zones | Induction |
| Power Boost Function | Yes, for faster cooking |
| Timer | Yes |
| Surface Material | Glass Ceramic |
| Safety Features | Child Lock, Overheat Protection |
| Dimensions (HxWxD) | H: 4.38 in x W: 30 in x D: 21 in |
| Weight | 40 lbs |
| Voltage | 240V |
| Amperage | 40 Amps |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | UL Certified |
| Energy Star Certified | No |
























