
The Story
GFD65ESMVDS GE Electric Dryer Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | GFD65ESMVDS |
| Brand | GE |
| Type | Electric Dryer |
| Color | Carbon Graphite |
| Capacity | 7.8 Cu. Ft. |
| Dimensions (HxWxD) | H: 39.75 in x W: 28 in x D: 32 in |
| Weight | 133 lbs |
| Power Requirements | 240V / 60Hz |
| Drying Cycles | 10 Cycles (Heavy Duty, Delicates, Quick Dry, etc.) |
| Drying Options | Air Fluff, Timed Dry, Sensor Dry |
| Control Type | Electronic Touch Controls with LED Display |
| Drum Material | Aluminized Steel |
| Noise Level | 58 dBA |
| Smart Features | Wi-Fi Connectivity for Remote Control via App |
| Vent Location | Rear |
| Steam Function | Yes (Steam Refresh and Steam Dewrinkle) |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
GFD65ESMVDS GE Electric Dryer Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | GFD65ESMVDS |
| Brand | GE |
| Type | Electric Dryer |
| Color | Carbon Graphite |
| Capacity | 7.8 Cu. Ft. |
| Dimensions (HxWxD) | H: 39.75 in x W: 28 in x D: 32 in |
| Weight | 133 lbs |
| Power Requirements | 240V / 60Hz |
| Drying Cycles | 10 Cycles (Heavy Duty, Delicates, Quick Dry, etc.) |
| Drying Options | Air Fluff, Timed Dry, Sensor Dry |
| Control Type | Electronic Touch Controls with LED Display |
| Drum Material | Aluminized Steel |
| Noise Level | 58 dBA |
| Smart Features | Wi-Fi Connectivity for Remote Control via App |
| Vent Location | Rear |
| Steam Function | Yes (Steam Refresh and Steam Dewrinkle) |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
























