
Original: $541.68
-65%$541.68
$189.59The Story
GDPH4525AF Frigidaire Dishwasher Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | GDPH4525AF |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Dishwasher with Hidden Controls |
| Finish | Stainless Steel |
| Control Type | Hidden Controls |
| Capacity | 14 Place Settings |
| Number of Cycles | 4 Cycles |
| Number of Options | 5 Options |
| Wash System | Polymer Tub |
| Drying System | Heated Dry |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Energy Star Certified | Yes |
| Noise Level | 54 dBA |
| Interior Material | Plastic |
| Delay Start | Up to 24 Hours |
| Racks | 2 Full-Size Racks |
| Dishwasher Options | Heated Dry, High Temperature Wash, Sanitize Option, Delay Start, Delay Wash |
| Dimensions (HxWxD) | H: 34.5" x W: 23.75" x D: 24.5" |
| Weight | 75 lbs |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 10 Amps |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | UL Certified |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
GDPH4525AF Frigidaire Dishwasher Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | GDPH4525AF |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Dishwasher with Hidden Controls |
| Finish | Stainless Steel |
| Control Type | Hidden Controls |
| Capacity | 14 Place Settings |
| Number of Cycles | 4 Cycles |
| Number of Options | 5 Options |
| Wash System | Polymer Tub |
| Drying System | Heated Dry |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Energy Star Certified | Yes |
| Noise Level | 54 dBA |
| Interior Material | Plastic |
| Delay Start | Up to 24 Hours |
| Racks | 2 Full-Size Racks |
| Dishwasher Options | Heated Dry, High Temperature Wash, Sanitize Option, Delay Start, Delay Wash |
| Dimensions (HxWxD) | H: 34.5" x W: 23.75" x D: 24.5" |
| Weight | 75 lbs |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 10 Amps |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | UL Certified |
























