✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$228.07
Original: $651.63
-65%FRTE1622AS - REFRIGERATORS - FRIGIDAIRE - Top Freezer - Stainless Steel - New—
$651.63
$228.07The Story
FRTE1622AS Frigidaire Top Freezer Refrigerator Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | FRTE1622AS |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Top Freezer Refrigerator |
| Finish | Stainless Steel |
| Capacity | 16.0 Cu. Ft. |
| Cooling System | Frost-Free |
| Temperature Control | Mechanical Temperature Control |
| Display Type | Mechanical Knob |
| Interior Lighting | LED Lighting |
| Door Style | Reversible Door |
| Energy Star Certified | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes, Full-Width Adjustable Shelves |
| Freezer Location | Top Freezer |
| Ice Maker | Optional Ice Maker |
| Dimensions (HxWxD) | 64.9 inches x 28 in x 28.56 inches |
| Weight | 173 lbs |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 1.5 Amps |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | UL Certified |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
FRTE1622AS Frigidaire Top Freezer Refrigerator Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | FRTE1622AS |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Top Freezer Refrigerator |
| Finish | Stainless Steel |
| Capacity | 16.0 Cu. Ft. |
| Cooling System | Frost-Free |
| Temperature Control | Mechanical Temperature Control |
| Display Type | Mechanical Knob |
| Interior Lighting | LED Lighting |
| Door Style | Reversible Door |
| Energy Star Certified | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes, Full-Width Adjustable Shelves |
| Freezer Location | Top Freezer |
| Ice Maker | Optional Ice Maker |
| Dimensions (HxWxD) | 64.9 inches x 28 in x 28.56 inches |
| Weight | 173 lbs |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 1.5 Amps |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | UL Certified |
























