
The Story
FCVW3062AS Frigidaire Wall Hood Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | FCVW3062AS |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Wall Hood |
| Finish | Stainless Steel |
| Width | 30 inches |
| Ventilation Type | Convertible (Ducted or Ductless) |
| Airflow Capacity | 300 CFM |
| Lighting | Two 40W Incandescent Bulbs |
| Control Type | Push-button |
| Fan Speeds | 2 Speed Settings |
| Filter Type | Dishwasher-safe Aluminum Mesh Filter |
| Sound Level | Low Noise (65 dB) |
| Dimensions (HxWxD) | 4.94 in x 30 in x 19.75 in |
| Weight | 20 lbs |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 3.5 Amps |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | UL Certified |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
FCVW3062AS Frigidaire Wall Hood Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | FCVW3062AS |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Wall Hood |
| Finish | Stainless Steel |
| Width | 30 inches |
| Ventilation Type | Convertible (Ducted or Ductless) |
| Airflow Capacity | 300 CFM |
| Lighting | Two 40W Incandescent Bulbs |
| Control Type | Push-button |
| Fan Speeds | 2 Speed Settings |
| Filter Type | Dishwasher-safe Aluminum Mesh Filter |
| Sound Level | Low Noise (65 dB) |
| Dimensions (HxWxD) | 4.94 in x 30 in x 19.75 in |
| Weight | 20 lbs |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 3.5 Amps |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | UL Certified |
























