
Original: $864.20
-65%$864.20
$302.47The Story
FCFG3062AW Frigidaire Gas Cooker Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | FCFG3062AW |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Gas Cooker |
| Finish | White |
| Cooktop Type | Gas |
| Cooktop Features | Sealed Burners, SpillSafe Cooktop |
| Number of Burners | 4 Burners |
| Burner Type | Sealed Gas Burners |
| Burner BTU | 9,100 - 15,000 BTU |
| Oven Type | Convection Oven |
| Oven Capacity | 5.0 cu. ft. |
| Oven Features | Even Baking Technology, Broil Feature |
| Oven BTU | 22,000 BTU |
| Control Type | Electronic Touch Control |
| Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Lighting | Oven Light |
| Storage Drawer | Yes |
| Dimensions (HxWxD) | 36 in x 30 in x 28 in |
| Weight | 150 lbs |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 15 Amps |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | UL Certified, ADA Compliant |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
FCFG3062AW Frigidaire Gas Cooker Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | FCFG3062AW |
| Brand | Frigidaire |
| Type | Gas Cooker |
| Finish | White |
| Cooktop Type | Gas |
| Cooktop Features | Sealed Burners, SpillSafe Cooktop |
| Number of Burners | 4 Burners |
| Burner Type | Sealed Gas Burners |
| Burner BTU | 9,100 - 15,000 BTU |
| Oven Type | Convection Oven |
| Oven Capacity | 5.0 cu. ft. |
| Oven Features | Even Baking Technology, Broil Feature |
| Oven BTU | 22,000 BTU |
| Control Type | Electronic Touch Control |
| Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Lighting | Oven Light |
| Storage Drawer | Yes |
| Dimensions (HxWxD) | 36 in x 30 in x 28 in |
| Weight | 150 lbs |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 15 Amps |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Certifications | UL Certified, ADA Compliant |
























