
The Story
CVW93043PDS GE Cafe Wall Hood Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | CVW93043PDS |
| Brand | GE Cafe |
| Type | Wall Mount Hood |
| Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (HxWxD) | 18 in x 30 in x 21 in |
| Weight | 55 lbs |
| Fan Speed Settings | 4 Speed Settings |
| Lighting | LED Lighting |
| Airflow Capacity | 600 CFM |
| Noise Level | Maximum 65 dBA |
| Control Type | Electronic Touch Controls |
| Filter Type | Dishwasher Safe Baffle Filters |
| Installation Type | Wall Mount |
| Smart Features | Wi-Fi Connectivity for Remote Control via App |
| Ventilation Type | Convertible (Ducted or Ductless) |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
CVW93043PDS GE Cafe Wall Hood Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | CVW93043PDS |
| Brand | GE Cafe |
| Type | Wall Mount Hood |
| Finish | Stainless Steel |
| Dimensions (HxWxD) | 18 in x 30 in x 21 in |
| Weight | 55 lbs |
| Fan Speed Settings | 4 Speed Settings |
| Lighting | LED Lighting |
| Airflow Capacity | 600 CFM |
| Noise Level | Maximum 65 dBA |
| Control Type | Electronic Touch Controls |
| Filter Type | Dishwasher Safe Baffle Filters |
| Installation Type | Wall Mount |
| Smart Features | Wi-Fi Connectivity for Remote Control via App |
| Ventilation Type | Convertible (Ducted or Ductless) |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
























