
Original: $4,199.33
-65%$4,199.33
$1,469.77The Story
CTD90FP2NS1 Café Built-In Oven (Double Oven) Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | CTD90FP2NS1 |
| Brand | Café |
| Type | Built-In Oven (Double Oven) |
| Finish | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Dimensions (HxWxD) | 27 3/4 in x 29 3/4 in x 25 1/2 in |
| Weight | 185 lbs |
| Oven Capacity | Both Ovens: 5.0 cu. ft. each |
| Oven Type | Electric |
| Oven Features | True European Convection with Direct Air |
| Control Type | Touch Control |
| Oven Functions | Convection Bake, Convection Roast, Thermal Bake, Thermal Roast, Broil, Keep Warm, Proof |
| Self-Cleaning | Yes, with Steam Clean Option |
| Cooktop Features | WiFi Connect, No Preheat Air Fry, Precision Cooking Modes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Oven Lights | Halogen Lighting |
| Smart Features | Wi-Fi Connectivity, Voice Control via Amazon Alexa or Google Assistant |
| Delay Bake | Yes |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
CTD90FP2NS1 Café Built-In Oven (Double Oven) Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | CTD90FP2NS1 |
| Brand | Café |
| Type | Built-In Oven (Double Oven) |
| Finish | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Dimensions (HxWxD) | 27 3/4 in x 29 3/4 in x 25 1/2 in |
| Weight | 185 lbs |
| Oven Capacity | Both Ovens: 5.0 cu. ft. each |
| Oven Type | Electric |
| Oven Features | True European Convection with Direct Air |
| Control Type | Touch Control |
| Oven Functions | Convection Bake, Convection Roast, Thermal Bake, Thermal Roast, Broil, Keep Warm, Proof |
| Self-Cleaning | Yes, with Steam Clean Option |
| Cooktop Features | WiFi Connect, No Preheat Air Fry, Precision Cooking Modes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Oven Lights | Halogen Lighting |
| Smart Features | Wi-Fi Connectivity, Voice Control via Amazon Alexa or Google Assistant |
| Delay Bake | Yes |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
























