
The Story
CTD90DP3ND1 GE Cafe Built-In Double Oven Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | CTD90DP3ND1 |
| Brand | GE Cafe |
| Type | Built-In Double Oven |
| Finish | Stainless Steel with Platinum Glass |
| Dimensions (HxWxD) | 53 3/4 in x 29 3/4 in x 26 3/4 in |
| Weight | 230 lbs |
| Oven Capacity | 5.0 cu. ft. per oven |
| Oven Type | Electric |
| Oven Features | True European Convection with Direct Air |
| Control Type | Touch Control |
| Oven Functions | Convection Bake, Convection Roast, Thermal Bake, Thermal Roast, Broil, Keep Warm, Proof |
| Self-Cleaning | Yes, with Steam Clean Option |
| Cooktop Features | Wi-Fi Connect, Precision Cooking Modes, No Preheat Air Fry |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Oven Lights | Halogen Lighting |
| Smart Features | Wi-Fi Connectivity, Voice Control via Amazon Alexa or Google Assistant |
| Delay Bake | Yes |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
CTD90DP3ND1 GE Cafe Built-In Double Oven Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | CTD90DP3ND1 |
| Brand | GE Cafe |
| Type | Built-In Double Oven |
| Finish | Stainless Steel with Platinum Glass |
| Dimensions (HxWxD) | 53 3/4 in x 29 3/4 in x 26 3/4 in |
| Weight | 230 lbs |
| Oven Capacity | 5.0 cu. ft. per oven |
| Oven Type | Electric |
| Oven Features | True European Convection with Direct Air |
| Control Type | Touch Control |
| Oven Functions | Convection Bake, Convection Roast, Thermal Bake, Thermal Roast, Broil, Keep Warm, Proof |
| Self-Cleaning | Yes, with Steam Clean Option |
| Cooktop Features | Wi-Fi Connect, Precision Cooking Modes, No Preheat Air Fry |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Oven Lights | Halogen Lighting |
| Smart Features | Wi-Fi Connectivity, Voice Control via Amazon Alexa or Google Assistant |
| Delay Bake | Yes |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
























